Haber

Çin ve ABD iklim değişikliği konusunda diyaloğu sürdürüyor

PEKİN, 21 Temmuz (Xinhua) — Çin Ekoloji ve Çevre Bakanlığı, Çin ve ABD’nin Pekin’de iklim değişikliği konusunda bir diyalog yürüttüğünü duyurdu.

Bakanlığın Perşembe günü yaptığı açıklamaya göre, Çin’in iklim değişikliği özel temsilcisi Xie Zhenhua ve ABD’li mevkidaşı John Kerry Pekin’de bir araya gelerek iki ülke liderlerinin Endonezya’nın Bali adasında vardığı anlaşmanın uygulanması ve iklim değişikliğinin ortaklaşa ele alınması konusunda görüş alışverişinde bulundu.

İki taraf, iklim değişikliğinin insanlığın karşı karşıya olduğu ortak bir sorun olduğu ve iki ülkenin bu sorunu çözmek için birlikte çalışmasının paha biçilmez olduğu konusunda anlaştılar.

Taraflar, 2020’lerde yayınlanan İklim Krizine İlişkin Çin-ABD Ortak Bildirisi ve İklim Eyleminin Güçlendirilmesine İlişkin Glasgow Ortak Bildirisi’nin uygulanmasına ilişkin samimi, derinlemesine ve katılımcı görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmelerde iklim değişikliğine yönelik kendi politikalarını, önlemlerini ve adımlarını anlatan iki taraf, iklim değişikliğinin çok taraflı sürecini ortaklaşa ilerletmeye, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Paris Anlaşması’nın amaç ve ilkelerine bağlı kalmaya ve Taraflar Konferansı’nın 28. oturumunun başarısı için çaba göstermeye istekli olduklarını ifade ettiler.

İki taraf, iklim değişikliği konusunda yakın irtibatı sürdürme konusunda mutabık kaldı.

samandaghaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu